M
"

QUIZ: FLAGI

PODEJMIJ WYZWANIE

QUIZ

FLAGI

BIAŁE I CZERWONE

Artykuły o tych flagach
znajdziesz 👉 na blogu

Karty Skojarz To! FLAGI

Dlaczego warto wprowadzić gry planszowe do życia swojego dziecka?

utworzone przez | paź 25, 2023 | Geografia jest fajna

Gry planszowe od dawna są popularną formą rozrywki dla dzieci i dorosłych. Jednak niewielu rodziców zdaje sobie sprawę, że oprócz czystej zabawy, gry te mają także wiele korzyści rozwojowych dla ich dzieci.

Przyjrzyjmy się, jak dzieci rozwijają się podczas grania w gry planszowe.

Rozwój kognitywny:

czyli rozwój zdolności poznawczych, takich jak myślenie, uczenie się, zapamiętywanie, rozwiązywanie problemów, logiczne dedukcje i zdolność do rozumienia abstrakcyjnych pojęć.

Gry planszowe wymagają myślenia strategicznego, logicznego rozumowania oraz skupienia. Dzięki nim dzieci uczą się podejmowania decyzji, rozwiązywania problemów oraz planowania swoich działań. Mogą to robić wielokrotnie, stosując różne taktyki, sprawdzając jak poszczególne decyzje wpływają na dalsze losy gry i modyfikować swoje postępowanie w kolejnych rozgrywkach, aby osiągnąć zwycięstwo. Przy czym oczywiście im mniej losowa gra, tym lepiej. W przypadkach, gdy zwycięstwo bardziej zależy od szczęścia niż strategii, dzieci mogą czuć się sfrustrowane, że przecież wszystko zrobili dobrze, a i tak szczęście sprzyja komuś innemu.

W wielu grach konieczne jest posługiwanie się pieniędzmi, liczenie, inwestowanie, co w naturalny sposób uczy dzieci tych zagadnień. W innych konieczna jest współpraca, albo przemyślane posunięcia, które mogą skutkować dopiero za kilka rund.

W grze “Boso przez świat” przemieszczamy się po mapie świata, “podróżując” przez kraje, o których pewnie nawet niektórzy dorośli nie słyszeli. Czasem mamy w ręku kartę skojarzenia z tym państwem – np. znana budowla lub potrawa, która to karta zapewnia nam bonusowy ruch. Wymagana jest więc czujność i analiza, która trasa będzie najbardziej optymalna.

plansza karta gry planszowe dla dzieci

Rozwój społeczny:

Gry planszowe to także doskonała okazja do interakcji społecznej. Granie w grupie wymaga współpracy, komunikacji oraz umiejętności słuchania. Dzieci uczą się szanować kolejność, czekać na swoją turę oraz radzić sobie ze zwycięstwem lub porażką. Gry takie jak “Scrabble”, “Dixit”, “Tabu” rozwijają umiejętność komunikacji werbalnej, zwiększają słownictwo oraz kreatywność w tworzeniu wyrazów lub opisów.

Inne wymagają współpracy między graczami.

Często to właśnie gry planszowe są w stanie połączyć całą rodzinę przy wspólnej aktywności, podczas której wszyscy spędzają ciekawie czas. To obecnie bezcenne…

rodzina gra w gre planszowa

Rozwój emocjonalny:

Gry planszowe mogą również pomóc dzieciom w rozwijaniu umiejętności radzenia sobie z emocjami. Kiedy gra się nie układa po ich myśli, dzieci muszą nauczyć się akceptować porażkę i nie poddawać się frustracji. Jednocześnie, zwycięstwo stanowi okazję do rozwijania poczucia własnej wartości i pewności siebie. Gry takie jak “Dixit” czy “Tabu” angażują także wyobraźnię i rozwijają zdolność do ekspresji emocji.

Rozwój motoryczny:

Niektóre gry planszowe wymagają precyzyjnego ruchu i manipulacji przedmiotami. Dzieci rozwijają swoje zdolności manualne poprzez układanie puzzli, przenoszenie pionków czy wertowanie kart. Te umiejętności mają istotne znaczenie dla rozwoju grafomotorycznego, który z kolei jest kluczowy w procesie nauki pisania.Gry planszowe nie tylko dostarczają dzieciom rozrywki, ale także wpływają na ich rozwój w wielu obszarach. Dzięki nim dzieci uczą się strategicznego myślenia, umiejętności społecznych, zarządzania emocjami oraz rozwijają swoje zdolności motoryczne. Warto inwestować czas w granie w gry planszowe jako formę edukacyjnej zabawy, której korzyści będą miały długotrwały efekt na rozwój dziecka.

Karty z flagami. Zabawa i nauka w jednym!
Karty "Skojarz To!" FLAGI ŚWIATA
Agnieszka Rajczak-Kucińska

Agnieszka Rajczak-Kucińska

Autor wpisu

Autorka map i właścicielka marki TwojeMapy.com Kręcą mnie mapy... zwiastują przygodę 🙂
Jak wybrać prezent dla dziecka?

Jak wybrać prezent dla dziecka?

Tobie też zdarzyło się siedzieć długie godziny przed komputerem przeszukując sklep z nadzieją, że wreszcie "coś do Ciebie przemówi" i z radością kupisz coś wartościowego dla dziecka? Być może wolisz kupować w sklepach stacjonarnych... tam też można dostać oczopląsu......

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *