M
"

QUIZ: FLAGI

PODEJMIJ WYZWANIE

QUIZ

FLAGI

BIAŁE I CZERWONE

Artykuły o tych flagach
znajdziesz 👉 na blogu

Karty Skojarz To! FLAGI

Czy Arendelle leży nad fiordem? Geografia w bajkach.

utworzone przez | sty 17, 2024 | Inspiracje podróżnicze

Jak przekazać swojemu dziecku wiedzę o fiordach, zatokach, cieśninach i innym fascynujących zakamarkach geografii poprzez zabawę, inspirowaną ukochanymi bajkami?

Dziś mam dla Was coś zupełnie innego, co pozwoli Wam rozwinąć kreatywność swoich pociech, jednocześnie ucząc je o fascynującym świecie geografii. Wiem, że większość rodziców zna te chwile, kiedy próbujemy przekazać naszym dzieciom ważne informacje, ale one wolą bawić się swoimi ulubionymi zabawkami lub najzwyczajniej w świecie nas zignorować, zamiast słuchać naszych naukowych wywodów.

Dlatego dziś pokażę Wam, jak połączyć edukację i zabawę, wykorzystując przy tym znane bajki!

Nie ma lepszego sposób na przyciągnięcie uwagi dziecka niż wykorzystanie jego ulubionej bajki. Musimy to jednak robić umiejętnie. Nie wtryniać się z naukowym wykładem kiedy akurat nam się przypomni jakaś “naukowa mądrość”. Są wprawdzie dzieci, które lubią pochłaniać wiedzę i forma je nie zraża (podobno są) niemniej większość chyba ma tak jak ja – gdy tylko mama wchodzi w tryb nauczania, następuje blokada i … gadaj zdrów.

Ale … nauczyłam się, że po prostu trzeba być czujnym i wychwytywać “kotwice” – jakieś zagadnienia w bajkach, miejsca, które można pokazać na mapie, pytania, które czasem padają… i wtedy płynnie nawiązać.

Mamy szczęście! Internet daje nam teraz OGROMNĄ przewagę w stosunku do warunków, które mieli nasi rodzice. Oni musieli mieć akurat pod ręką KSIĄŻKĘ, w której chcieli coś pokazać, a wiadomo, że jednak nie mamy w domu książki o każdym możliwym zagadnieniu i to jeszcze z wielu różnych ujęć…

A w internecie jest wszystko. Tak, zarówno to “złe wszystko”, ale też to “dobre i ciekawe wszystko”. Możecie od ręki wyczarować filmik z huty szkła, jak namalować orła, czy co to właściwie jest ta zorza polarna. Co jedzą renifery, jak wygląda wioska Mikołaja, a także jak się przywitać po norwesku…. właściwie cokolwiek wymyślicie (no wiecie – w granicach rozsądku 🙂 ) Małą przeszkodą może być jeszcze brak znajomości angielskiego (w przypadku filmów po angielsku), ale na szczęście nie jest to już problem w przypadku artykułów, które są automatycznie tłumaczone przez przeglądarki.

No dobrze, zapytasz, ale co to ma wspólnego z bajkami, geografią i Arendelle nad fiordem?

To, że dziecko dużo szybciej nauczy się co to jest fiord i zaciekawi np. Norwegią i tym co z nią związane, gdy pokażesz, że zamek Anny I Elsy leży nad pięknym fiordem (a co to jest fiord?…. ) niż gdy będzie musiało o tym przeczytać w podręczniku ślęcząc przy ławce. W takich warunkach większość dzieci zamiast zachwycić się fiordami, po prostu potraktuje jak zło konieczne.

zamek anny elsy zorza polarna fiord twojemapy com
Na powyższej ilustracji widzimy piękną zorzę polarną – i tu wkracza kolejny temat – co to jest zorza polarna? Sprawdźcie ten film -> Czym jest zorza polarna? – Karol Wójcicki i Łukasz Szwej – Nie z tej Ziemi

Twórcy bajek zazwyczaj inspirują się realnymi krajobrazami, zjawiskami, często znanymi legendami. Wykorzystują ludowe stroje, przesądy itd.

Np. bajka “Kraina Lodu” osadzona jest mocno w krajobrazie i kulturze norweskiej.

Dlatego oglądając z dzieckiem tę bajkę możemy rzucić od niechcenia: wow! tam jest tak jak w Norwegii! Takie same fiordy!

Dobra, gdy dziecko zapyta, co to jest ten fiord to warto wiedzieć, więc na wszelkie wypadek:
Fiord to długi, głęboki i wąski zbiornik wodny sięgający daleko w głąb lądu. W Norwegii można znaleźć ponad 1000 fiordów w całym kraju.

Generalnie Twórcy bajki inspirowali się na realnym kościołem św. Olafa (tak! znane imię, nie?) do ujęć koronacji Anny, podobno zamek Arendelle wzorowany jest z zewnątrz na fortecy z Oslo, a wewnątrz na rezydencji królewskiej z Trondheim, zaś miasto Arendelle ma przypominać zabytkową dzielnicę Bryggen w mieście Bergen.

O tym wszystkim będę pisać więcej w newsletterze, więc wskakujcie na pokład!

Dzień dobry! 👋

Zapisz się na newsletter,
aby nie przegapić nowych,
ciekawych “odkryć geograficznych” 🙂

Nie spamujemy Przeczytaj naszą politykę prywatności, aby dowiedzieć się więcej.

A tymczasem wróćmy do fiordu. W skrócie są to takie doliny wypełnione wodą: wąskie, długie i głębokie oraz otoczone górami. Jak głębokie?

Król Fiordów (taką “ksywę” ma największy fiord Norwegii – Sognefjord) w najgłębszym miejscu ma aż 1 308 m głębokości! Ponad kilometr po wodę! Porównajmy to sobie z Bałtykiem, którego średnia głębokość to 52 m, a najgłębsza dziura naszego morza sięga 459 m…. Czyli 3x mniej niż ten Król Fiordów…

Ale nie rzucajcie tylko “pustą wiedzą”. Któregoś dnia włącz np. na YT jeden z wielu przepięknych filmów, pokazujących fiordy i inne krajobrazy norweskie. Warto…

Możecie zahaczyć o Kjeragbolten – najsłynniejszy norweski kamień zaklinowany pomiędzy dwoma kamiennymi ścianami nad Lysefjorden i prawie 1000-metrową przepaścią – to jedna z najpopularniejszych atrakcji Norwegii. [tutaj poczytacie o tym jak można wejść na taki kamień]

Kjeragbolten norwegia fiordy twojemapy com
Kjeragbolten
Preikestolen norwegia fiordy twojemapy com
Preikestolen

Nie zapomnijcie spojrzeć na fiord ze słynnej skały Preikestolen, (Ambona Skalna) – klifu w Norwegii o wysokości 604 m, położonym nad Lysefjordem. Płaska powierzchnia wierzchołka o wymiarach 25 na 25 metrów jest jedną z największych atrakcji turystycznych tego kraju.

Nie zaszkodzi rzucić okiem na Trolltunga – skałę kształtem przypominającą język, która wprawdzie znajduje się nad jeziorem Ringedalsvatnet, nie nad fiordem, ale jest tak spektakularna, że chyba nam to dzieci wybaczą 🙂

Trolltunga norwegia fiordy twojemapy com
Trolltunga

Zabawa, zabawa?

Jeżeli macie spory zapas ciastoliny lub plasteliny możecie spróbować ulepić kawałek fiordu otoczonego górami. Ukształtujcie to fajnie, może umiejscowicie zamek w jakimś dobrym obronnym miejscu?

fiordy norwegia bajki

Możecie wydrukować powyższy obrazek i takie zadanie:

obrysuj mazakiem linię wybrzeża norweskiego wzdłuż fiordu oraz linię wybrzeża Zatoki Gdańskiej. Co Ci przypomina taki fiord? …. trochę labirynt? kanion?

A może zbudujecie taki fiord z poduszek?


lodz wikingow fiordy norwegia twoje mapy com
wikingowie fiordy norwegia twoje mapy com

Tak, w norweskich fiordach żyli również wikingowie. Norwegia była jednym z głównych regionów, z którego pochodzili wikingowie i prowadzili działalność handlową, eksploracyjną i kolonizacyjną na morzach i fiordach. Fiordy stanowiły dogodne miejsce dla ich osadnictwa, handlu rybami oraz dla ochrony przed wrogami. Wikingowie korzystali z fiordów jako bezpiecznych przystani dla swoich łodzi i statków.

To co teraz? Zabieracie się za śledztwo dotyczące Wikingów? 🙂

My tutaj na razie jeszcze zostajemy w klimatach lodu, zanim prześledzimy kolejną opowieść.

Jeżeli ciekawi ciekawi Cię, co jeszcze można skojarzyć z bajkami, nawiązać, prześledzić itd. zrób co najmniej jedną z poniższych rzeczy:

  1. zapisz się na newsletter
  2. śledź Twoje Mapy na Facebook
  3. obserwuj Twoje Mapy na Instagram
  4. sprawdzaj nasze piny na Pinterest

Na koniec rzućmy jeszcze okiem na flagę Norwegii:

norwegia flaga twoje mapy com
Karty z flagami “Skojarz To!” Dostępne tutaj.
Karty z flagami. Zabawa i nauka w jednym!
Karty "Skojarz To!" FLAGI ŚWIATA
Agnieszka Rajczak-Kucińska

Agnieszka Rajczak-Kucińska

Autor wpisu

Autorka map i właścicielka marki TwojeMapy.com Kręcą mnie mapy... zwiastują przygodę 🙂

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *