M
"

QUIZ: FLAGI

PODEJMIJ WYZWANIE

QUIZ

FLAGI

BIAŁE I CZERWONE

Artykuły o tych flagach
znajdziesz 👉 na blogu

Karty Skojarz To! FLAGI

Dlaczego karty z flagami “Skojarz To!” są jak żelki Haribo? A nawet lepsze!

utworzone przez | lis 5, 2023 | Geografia jest fajna

Co edukacyjne karty z flagami państw świata mogą mieć wspólnego ze znanymi żelkami?

Nie, nie mam zamiaru ich reklamować, ale podoba mi się ich hasło reklamowe – znacie? Być może nie, bo po niemiecku się rymuje, a po polsku już nie jest takie fajne:

Haribo macht Kinder froh – und Erwachsene ebenso (pol. dosł. Haribo sprawia dzieciom radość – jak również dorosłym). 

No właśnie.

Karty edukacyjne zazwyczaj kupuje się dzieciom, aby się czegoś nauczyły. Rzadko się zdarza, by przynosiły radość… Z radością kojarzymy bardziej zabawki lub gry komputerowe. Więc o co chodzi?

O to, że to tak naprawdę nie są karty edukacyjne. Taki jest ich efekt uboczny.

Używając ich, bawiąc się nimi, przeglądając, grając… z czasem zauważymy, że bez trudu potrafimy zidentyfikować flagi na nich zawarte, a nawet powiedzieć coś więcej o tych państwach. Jak to się dzieje?

Przez skojarzenia.

Karty “Skojarz To!” FLAGI są tak skonstruowane, aby rozbudzać ciekawość. Aby dostrzegać analogie i doszukiwać się własnych. Aby łączyć flagi w swoistą opowieść, nawlekać niejako oderwane od siebie fakty na nić.

Teraz wyobraźmy sobie mózg jako ogromny worek. Jest w stanie pomieścić miliardy informacji. Jest jeden szkopuł… Abyśmy my mogli zrobić użytek z tych informacji, musimy je wydobyć z worka pamięci jak koralik z dużej, pełnej innych koralików sakiewki. Gdy koraliki są luzem (oderwane od siebie fakty), to czasami przypominamy sobie, że coś wiemy, dopiero, gdy ktoś to powie.

Znacie to? Oglądacie teleturniej, pada pytanie.

W pośpiechu próbujecie sobie przypomnieć odpowiedź: “wiem to… czekaj… jak to szło… wiem…. aaaa…..” Pada odpowiedź. A Wy: No przecież! Wiedziałem!

Wiedziałeś, ale nie potrafiłeś sobie przypomnieć, prawda?

A gdyby tak zamiast po pojedynczy koralik sięgać po sznur koralików? Nie musimy wtedy natknąć się na ten konkretnie. Wystarczy dowolny z tego samego zestawu skojarzeń (tej samej nitki). I już Znacznie prościej!

karty skojarz to flagi polaczenia twojemapy com
Karty edukacyjne Skojarz To! FLAGI -> zobacz więcej

Takie odkrywanie analogii i poszukiwanie własnych jest jak dla niektórych rozwiązywanie krzyżówek, czy sudoku. Sprawia radość (inaczej ludzie nie spędzali nad tym długich godzin za darmo 🙂 )

I z moich obserwacji, gdy pokazywałam te karty, sprawia to radość i dzieciom i dorosłym! Jak żelki Haribo 🙂

A dlaczego lepsze niż żelki?

Każda mama zrozumie! :))) Nie psują zębów 😁😁😁

Właściwie to jedynym efektem ubocznym są nici skojarzeń w naszych głowach. Bezcenne.

A oto kilka “efektów ubocznych” używania kart z flagami, z punktu widzenia rozwoju mózgu:

1. Wzmacnianie pamięci:

Korzystanie z kart z flagami może pomóc w wzmacnianiu naszej pamięci poprzez ćwiczenie sieci neuronowych związanych z rozpoznawaniem wzorców. Kiedy widzimy flagi różnych krajów, nasz mózg musi rozpoznać i powiązać ze sobą różne kombinacje kolorów, symboli i układów. To działanie pomaga w tworzeniu nowych połączeń między komórkami nerwowymi mózgu, co prowadzi do lepszej pamięci.

2. Stymulacja percepcji wzrokowej:

Flagi narodowe często charakteryzują się unikalnymi wzorami i kolorami, które przyciągają naszą uwagę. Korzystanie z kart z flagami jako narzędzia edukacyjnego może pomóc w stymulowaniu percepcji wzrokowej i rozwijaniu umiejętności rozpoznawania wzorców. To z kolei może przyczynić się do poprawy zdolności obserwacyjnych oraz szybkości i dokładności przetwarzania informacji wzrokowych.

3. Wzmacnianie wiedzy kulturowej:

Karty z flagami mogą również służyć jako skuteczne narzędzie do poznawania różnorodności państw. Przez zapamiętywanie i rozpoznawanie flag, możemy poszerzać naszą wiedzę na temat różnych krajów, ich historii i tradycji. To pomaga nam lepiej zrozumieć różnorodność świata i rozwijać naszą wrażliwość kulturową.

4. Ćwiczenie koncentracji i uwagi:

Korzystanie z kart z flagami może służyć jako skuteczne ćwiczenie koncentracji i uwagi. Wymaga ono skupienia naszej uwagi na szczegółach, które odróżniają jedną flagę od drugiej. Regularne korzystanie z tego narzędzia może pomóc w rozwijaniu naszej zdolności do skupiania się na zadaniach i eliminowania rozproszeń, co z kolei wpływa na ogólną produktywność i efektywność umysłową.

Podsumowując, korzystanie z kart z flagami może przynieść wiele korzyści dla funkcjonowania naszego mózgu. Oprócz wzmacniania pamięci, stymulacji percepcji wzrokowej i rozwijania wiedzy kulturowej, może również poprawić naszą zdolność do koncentracji i uwagi.

Karty z flagami. Zabawa i nauka w jednym!
Karty "Skojarz To!" FLAGI ŚWIATA
Agnieszka Rajczak-Kucińska

Agnieszka Rajczak-Kucińska

Autor wpisu

Autorka map i właścicielka marki TwojeMapy.com Kręcą mnie mapy... zwiastują przygodę 🙂
Jak wybrać prezent dla dziecka?

Jak wybrać prezent dla dziecka?

Tobie też zdarzyło się siedzieć długie godziny przed komputerem przeszukując sklep z nadzieją, że wreszcie "coś do Ciebie przemówi" i z radością kupisz coś wartościowego dla dziecka? Być może wolisz kupować w sklepach stacjonarnych... tam też można dostać oczopląsu......

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *