Dwie kolejki w Krynicy-Zdrój: Jaworzyna i Góra Parkowa

utworzone przez | Krynica Zdrój

Dwie kolejki w Krynicy-Zdrój: Jaworzyna i Góra Parkowa

utworzone przez | Krynica Zdrój

Zdjęcie główne: noclegi.net.pl

Informacje uzupełniające do wpisu:

W poprzednim artykule o atrakcjach Krynicy-Zdrój wymieniliśmy kolejki jako atrakcje dla rodzin z dziećmi. Z całą pewnością małemu turyście taka przejażdżka sprawia największą frajdę, jednak nie tylko do najmłodszej grupy wiekowej jest kierowana oferta kolejek. Pozwalają one na dotarcie w miejsca z przepięknymi widokami, również osobom o mniejszej kondycji, słabszym, lub po prostu unikającym znacznego wysiłku fizycznego, jakim z całą pewnością jest wdrapanie się na górę.

Przyjrzyjmy się zatem atrakcjom i możliwościom jakie daje udogodnienie w postaci kolejki gondolowej na Jaworzynę oraz kolejki na Górę Parkową.

Ale najpierw przypomnijmy mapę okolicy:

Nowy Sącz

Szymbark – Renesansowy kasztel szlachecki

Stary Sącz

Nawojowa

Nowosądecki Ośrodek Jazdy Konnej i Hipoterapii „Beskid” Nawojowa

Platforma Widokowa (Wola Krogulecka)

Park Linowy ABlandia

Piwniczna-Zdrój

Hala Łabowska

Łabowa

Stajnia terenowo-rajdowa Beskid

Runek (1082 m n.p.m.)

Pusta Wielka (1061 m n.p.m.)

Żegiestów-Zdrój

Łopata Polska – ścieżka ornitologiczna

Milik

Złockie

Muszyna

Powroźnik

Family Park Dimbo

Jaworzyna

Sankostrada na stoku góry „Iwonka”

Muzeum Zabawek „Bajka”

Krynica-Zdrój

Góra Parkowa

Kopiec Pułaskiego

Huzary (864 m n.p.m.)

Tylicz

Mochnaczka Niżna

Lackowa (998 m n.p.m.)

Wysowa-Zdrój

Hańczowa

Stadnina Koni Huculskich

Plaża w Klimkówce

Szymbark – Renesansowy kasztel szlachecki

Leluchów

Lubowla

Kolejka Gondolowa na Jaworzynę Krynicką.

Kolejka Gondolowa na Jaworzynę ma długość ponad 2 km. Z jej wagoników rozciągają się wspaniałe widoki na okolicę. Gondole są całkowicie zabudowane, co daje poczucie bezpieczeństwa i pozwala na swobodne rozkoszowanie się widokami, nawet osobom z umiarkowanym lękiem wysokości.

Zaczyna się od Czarnego Potoku, a kończy na samym szczycie Jaworzyny Krynickiej. Cała podróż trwa 7 minut. Zimą kolej gondolowa jest ułatwieniem dla narciarzy. Latem po wyjechaniu na szczyt można podziwiać wspaniałe beskidzkie krajobrazy, Tatry Słowackie, a nawet najwyższe szczyty bieszczadzkie.

Na szczycie Jaworzyny Krynickiej znajduje się wiele restauracji, punktów z pamiątkami, ale warto wybrać się chociaż na krótki spacer i zejść nieco poniżej szczytu. Czekają tam nie tylko piękne widoki, ale także górskie łąki pełne motyli.

Będąc tutaj warto odwiedzić Muzeum Turystyki Górskiej znajdujące się na szczycie. Jego ekspozycja poświęcona jest przede wszystkim historii turystyki na terenie Beskidu Sądeckiego oraz walkom partyzanckim w paśmie Jaworzyny Krynickiej.

Ze szczytu można zjechać również kolejką, lub zejść szlakiem. Jeden ze szlaków prowadzących na szczyt jest równocześnie ścieżką edukacyjno-przyrodniczą z 13 przystankami omawiającymi polską przyrodę. Na jednym z przystanków poznacie legendę o Diabelskim Kamieniu. Cała trasa ma 4,5 km, a czas jej przejścia szacowany jest na ok 2h. Można również wybrać się tym szlakiem na szczyt, a w dół zjechać kolejką gondolową.

Kolejka linowo-terenowa na Górę Parkową

Do tej kolejki dostęp jest o wiele łatwiejszy, ponieważ znajduje się ona w samym centrum Krynicy-Zdrój.
Wokół stacji u stóp Góry Parkowej znajdziecie park z rzeźbami kwiatowymi i fontannami. 

Jest to dość stara kolejka, powstała w 1937 roku, ale w pełni bezpieczna. Widoki oczywiście nie są tak spektakularne jak w kolejce gondolowej na Jaworzynę. Podobną można spotkać na Gubałówce w Zakopanym. Kolejka kursuje co 15 minut.

Na Górze Parkowej oprócz restauracji i stoisk z pamiątkami można skorzystać ze zjeżdżalni pontonowejprzejażdżki konnejzjazdów z naprawdę dużych rajskich ślizgawek, parku linowego oraz placu zabaw dla najmłodszych. Oczywiście można podziwiać widoki, siadając na przygotowanych ławeczkach. Szczyt Góry Parkowej jest miejscem tłocznym, głośnym i nastawionym przede wszystkim na turystów i atrakcje dla nich. Jednych to miejsce z pewnością zachwyci, innych może rozczarować.

W dół można zjechać kolejką lub przespacerować się pięknymi alejkami parkowymi schodząc do centrum miasta.

Góra Parkowa – leśne ścieżki

W lesie otaczającym Górę Parkową można spotkać:

 • Zakątek Kraszewskiego – Ławeczka Kraszewskiego – powstała z okazji obchodów 50-cio lecia twórczości wieszcza na tzw. Edwardówce. Upamiętnia ona pobyt Kraszewskiego w Krynicy w 1866 roku.
 • Liczne stawy osuwiskowe na Zachodnim stoku m.in. czapli staw i łabędzi staw, na których można spotkać całe mnóstwo ptactwa wodnego.
 • Staw szczytowy – W okresie godowym zobaczycie tutaj kumaki górskie, traszki górskie, ropuchę zieloną oraz żabę trawną.
 • Polanę Michasiową z Michasiową altaną
 • Źródełko Bocianówka – nad którym znajduje się figurka bociana z dzieciątkiem uczepionym jego szyi. Woda z tego źródełka ma gwarantować płodność i potomstwo.
 • Źródełko Miłości – legenda głosi, że kto napije się wody z tego źródełka, w najbliższym czasie będzie miał duże powodzenie w miłości.
 • Figurę Matki Bożej z 1865 roku – miejsce otoczone kwiatami i ludźmi pogrążonymi w zadumie i modlitwie, jest to łaskami słynąca figura, przy której gromadzą się kuracjusze.
 • Stary kamieniołom będący kroniką geologiczną regionu.
 • Kaplicę przemienienia Pańskiego – kaplica z 1862, niewielka, ale godna odwiedzenia.
 • XIX-wiecznych drewniane altany: „Wanda” i „Marzenie”.
 • Pozostałości po dawnym torze saneczkowym.
 • Pomnik ryczącego jelonka.
 • Altanę „Janina”.
 • Liczne obce gatunki roślin takich jak: daglezja zielona, jodła kaukaska, żywotnik olbrzymi, choina kanadyjska, szydlica japońska, sosna wejmutka czy sosna wydmowa.

Po Parku Zdrojowym można również spacerować ścieżka przyrodniczo-edukacyjną „Na Górze Parkowej” jednak nie we wszystkie zakątki ona prowadzi, a o wiele większą frajdę sprawia samodzielne poszukiwanie ciekawych miejsc i odkrywanie Góry Parkowej. Przejście ścieżki zajmuje około 3h, ale warto doliczyć czas na przystanki.

A to opisany rejon wskazany na Turystycznej Mapie Polski:

mapa polski atrakcje krynica zdroj

Agnieszka Rajczak-Kucińska

Agnieszka Rajczak-Kucińska

Autor wpisu

Autorka map i właścicielka marki TwojeMapy.com Kręcą mnie mapy... zwiastują przygodę 🙂
Krynica-Zdrój i okolice, czyli co robić w Beskidzie Sądeckim

Krynica-Zdrój i okolice, czyli co robić w Beskidzie Sądeckim

Wiele osób bardziej niż zagraniczne wojaże ceni sobie spokój Beskidów lub Bieszczad, zabytki, przyrodę, łyk kultury.

Tutaj znajdziecie kilka wskazówek, które pomogą Wam ciekawie spędzić czas w Krynicy-Zdrój lub jej okolicy. Rzućcie okiem, bo jest z czego wybierać!

Oto mapa pokazująca miejsca opisane w tym, lub kolejnych artykułach.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

BLOG

KATEGORIE WPISÓW:

Zawsze jest

dobry dzień

na mapę 🙂

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

FLAGI 4: FLAGI BIAŁE I CZERWONE Z KRZYŻEM

FLAGI 4: FLAGI BIAŁE I CZERWONE Z KRZYŻEM

Nie chcesz czytać? Na końcu artykułu jest animacja 😁 Mówi Wam coś taka flaga? Na pewno znają ją fani piłki nożnej. Tak! To flaga Anglii! Wprawdzie Anglia nie jest niezależnym państwem (wchodzi w skład Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej...

FLAGI 3: flagi białe i czerwone z symbolami

FLAGI 3: flagi białe i czerwone z symbolami

Nie chcesz czytać? Na końcu artykułu jest animacja 😁 W poprzedniej części o flagach zauważyliśmy, że flaga Peru to obrócona o 90° flaga Austrii i że w obu tych krajach sporą część zajmują potężne góry: Alpy i Andy. Ale flaga Peru jest również podobna do flagi.......

Czy flaga Polski jest unikalna?

Czy flaga Polski jest unikalna?

Dokładnie taka flaga, że ma dwa poziome pasy, biały ma górze, czerwony na dole - dokładnie taka flaga wśród państw, jest tylko jedna. Ale możemy być zaskoczeni widząc "polską" flagę np. w Austrii... Republika Austrii jest federacją złożoną z 9 krajów związkowych. W...

Majówka 2023 z dziećmi – 17 pomysłów

Majówka 2023 z dziećmi – 17 pomysłów

Gdy wpisałam w google hasło "majówka z dziećmi 2023" to znalazłam głównie oferty hoteli. Nie o to mi chodziło... Więc postanowiłam trochę pomóc i sobie i Wam i poszukać miejsc, gdzie cała rodzina może fajnie spędzić czas w czasie przedłużonego weekendu majowego. Wiele...

Rzeka Odra – poznajmy ją bliżej

Rzeka Odra – poznajmy ją bliżej

"Płynie Wisła płynie..."... no właśnie. O Wiśle pewnie wiemy znacznie więcej, niż o drugiej co do długości naszej rzece - Odrze, która zawsze jest jakoś tak ... na uboczu.(hmm.. poza momentami, gdy zalewa Wrocław, albo zostaje zatruta...) Owszem, przez 162 km jest...

Pin It on Pinterest

Share This