M
"

QUIZ: FLAGI

PODEJMIJ WYZWANIE

QUIZ

FLAGI

BIAŁE I CZERWONE

Artykuły o tych flagach
znajdziesz 👉 na blogu

Karty Skojarz To! FLAGI

Wyzwania w zestawie „Mapa Polski dla dzieci”

utworzone przez | sty 26, 2018 | Geografia jest fajna

Kto z Was pamięta ze szkoły wymóg wyrycia na pamięć prawobrzeżnych i lewobrzeżnych dopływów Wisły? Ja do tej pory potrafię wyrecytować formułkę: Soła, Skawa, Raba, Dunajec, San, Wisłoka…. (dalej nie pamiętam).
Czy miało to sens? Śmiem wątpić. Do niedawna (do czasu, gdy rysowałam moją pierwszą Turystyczną Mapę Polski) nawet nie wiedziałam, gdzie płynie San! No wiem, nie ma się czym chwalić – po prostu stwierdzam fakt.

Do czego zmierzam?

Że spora część zajęć w szkole to tzw. „para w gwizdek”. Dzieje się, ale jaki to ma efekt na przyszłość? Obawiam się, że coraz mniejszy lub wręcz coraz gorszy.

Po pierwsze najnowsze badania wskazują, że dzieci najlepiej uczą się przez zabawę – do efektywnej nauki potrzebny jest entuzjazm i ruch – czyli to, z czego odzierane są dzieci w szkole.

Po drugie wkuwanie na pamięć wiedzy, która jest w zasięgu smartfona jest totalnym nieporozumieniem. W czasach, gdy zmiany następują szybciej niż w całej historii ludzkości, a właściwie wszelkie dane dostępne są w internecie, to nie suche fakty powinny być nauczane, lecz umiejętność korzystania ze źródeł, analizowania danych, krytyczne podejście (wiele informacji nieprawdziwych) oraz wyciąganie wniosków – samodzielne myślenie. To jest kluczowe, aby optymalnie funkcjonować w obecnym i nadchodzącym świecie.

Czy wobec tego nie powinniśmy nic pamiętać? Tego nie powiedziałam. Gdyż pamięć jest jak mięśnie – nieużywana zanika. A jednak warto mieć dobrą pamięć, choćby po to, by się nie nachodzić bez sensu 

OK, ale skoro nie wkuwać, to jak ją trenować? Poprzez zabawę, czynności, które rozwijają pamięć, a jednocześnie sprawiają nam przyjemność.

No dobra, blog miał być o mapach, a ja tu o uczeniu się – co ma piernik do wiatraka?

Tak, robię mapy, ale też interesują mnie nowe formy edukacji, wykorzystanie niesamowitego potencjału dzieci, sprawianie po prostu frajdy.

Dlatego wymyśliłam Karty z Wyzwaniami do Mapy Polski dla dzieci.

karty1
  1. Dzieci lubią wyzwania.
  2. Nic nie trzeba wkuwać – nie wiesz? – sprawdź na głównej mapie, albo w innych źródłach
  3. Wyzwania są zarówno proste (podstawowe) jak i trudniejsze. Może zainspirują dzieci do zadawania dodatkowych pytań, np. o siatkę kartograficzną.
  4. Rysujesz, piszesz, zmazujesz. Błędy nie są istotne – zmazujemy, następnym razem będzie lepiej :). Chodzi o to, by się bawić, a wiedza sama się utrwali w pamięci z czasem.
  5. Wyzwania mogą zaskoczyć rodziców – znacie wszystkie parki narodowe? Potraficie je wskazać? Czym się charakteryzują? A może zaplanujecie wycieczki, aby je lepiej poznać?
karty2

Dla kogo są wyzwania?

Tak naprawdę można zacząć zabawę już z maluchami przedszkolnymi, choćby na zasadzie rysowania wzdłuż linii rzek, namalowanie górek „na dole” mapy, czy łódki na morzu. Pamiętajmy – to ma być zabawa.

Na pewno przyda się dzieciom z podstawówki, gdyż wyzwania zawierają w sobie podstawę programową. Trochę „suchego” wkuwania mniej ????

A tak naprawdę są dla każdego chętnego. Po prostu  ????

DSC02361

Jakie czekają Was wyzwania? Oto tematyka kart, na każdej jest kilka czytelnych wyzwań:

  1. Wyzwanie najmłodszych: podstawowa wiedza o geografii Polski (gdzie są góry, jeziora, morze, żubry, największe zamki, gdzie mieszkamy, itd.) Zabawa we wskazywanie i rysowanie.
  2. Wyzwanie administracyjne: rozpracowujemy województwa i ich stolice, państwa sąsiadujące i ich flagi. Plus dla chętnych zabawa w rejestracje samochodowe.
  3. Wyzwanie wodne: rzeki Polski, jeziora, zbiorniki wodne, zatoki.
  4. Wyzwanie “nad wodą”: jakie miasta leżą nad głównymi rzekami? jakie są główne miejscowości wypoczynkowe nad wodą? a gdzie znajdziecie unikalne jeziorka?
  5. Wyzwanie górskie: łańcuch i pasma górskie, najbardziej znane szczyty oraz znane miejscowości górkie
  6. Wyzwanie regionalne: historyczne regiony Polski i ich główne miasta.
  7. Wyzwanie geograficzno-przyrodnicze: parki narodowe, pojezierza, niziny i wyżyny Polski
  8. Wyzwanie kartograficzne: siatka kartograficzna, wyznaczenie współrzędnych, skala i odległości
MapaPolski plan na weekend

Sprawdźcie sami, czy na pewno Wasze dzieci nie lubią się uczyć, czy po prostu nie lubią wkuwać suchych faktów 

TYLKO UWAGA – UPRZEDZAM bez bicia:

Kolorowa Mapa Polski zawiera wszystkie główne atrakcje w Polsce dla dzieci! (dane z końca 2017 roku) Parki rozrywki, dinoparki, aquaparki, parki linowe, muzea interaktywne, trasy podziemne dla dzieci, wielkie place zabaw, zoo i miejsca obserwacji zwierząt, itd.

Może się więc zdarzyć, że mapa ta wygoni Was z domu na fantastyczną wycieczkę!

Jesteście gotowi?



Karty z flagami. Zabawa i nauka w jednym!
Karty "Skojarz To!" FLAGI ŚWIATA
Agnieszka Rajczak-Kucińska

Agnieszka Rajczak-Kucińska

Autor wpisu

Autorka map i właścicielka marki TwojeMapy.com Kręcą mnie mapy... zwiastują przygodę 🙂
Jak wybrać prezent dla dziecka?

Jak wybrać prezent dla dziecka?

Tobie też zdarzyło się siedzieć długie godziny przed komputerem przeszukując sklep z nadzieją, że wreszcie "coś do Ciebie przemówi" i z radością kupisz coś wartościowego dla dziecka? Być może wolisz kupować w sklepach stacjonarnych... tam też można dostać oczopląsu......

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *