Po pierwsze flaga Wielkiej Brytanii, zwana także Union Jack, jest kombinacją trzech innych flag!
Znajdziemy tam flagę Anglii, Szkocji i Irlandii Północnej. To dlatego wygląda tak unikalnie!
Czerwony krzyż św. Jerzego symbolizuje Anglię, czerwony krzyż św. Patryka reprezentuje Irlandię Północną, a biały krzyż św. Andrzeja na niebieskim tle symbolizuje Szkocję. Połączenie tych trzech krzyży na jednej fladze miało za zadanie podkreślić jedność i wspólne dziedzictwo narodów, które tworzą Zjednoczone Królestwo.
Po drugie: A co z Walią? zapytasz…
No właśnie. Walii nie ma swojego udziału we fladze Union Jack, a to dlatego, że w czasie, gdy flaga Wielkiej Brytanii powstawała, Walia była zjednoczona z Anglią.
No, ale co by było, gdyby i Walia znalazła swoje miejsce na fladze? Na poniższym obrazku po lewej jest flaga Walii. Po prawej hipotetyczna flaga Wielkiej Brytanii z uwzględnieniem elementu walijskiego:
Szczypta historii…
📆 Najpierw, w 1606 roku powstała pierwsza flaga Unii Anglii i Szkocji, składająca się z czerwonego krzyża św. Jerzego (symbol Anglii) oraz białego krzyża św. Andrzeja na niebieskim tle (symbol Szkocji). Krzyż angielski został otoczony białym konturem, gdyż w heraldyce niedozwolone jest umieszczenie barwy czerwonej na niebieskiej.
Prawie 200 lat później (w 1801 roku),do Unii dołączyła Irlandia, a do flagi dodano trzeci krzyż – krzyż św. Patryka. Aby kolor czerwony nie stykał się z niebieskim, barwy te przedzielono wąskimi białymi paskami. Oddzielono od siebie również dwa krzyże w tym samym kolorze.
Wygląda symetrycznie?
🏰 Okazuje się, że nie do końca. Brytyjska flaga nie jest symetryczna. Możesz być zaskoczony, ale tak właśnie jest! Na pierwszy rzut oka może wydawać się, że czerwony krzyż św. Patryka znajduje się w centrum flagi, jednak gdy się przyjrzymy, to czerwone paski są przesunięte.
W przy drzewcu jego ramiona są umieszczone w dolnej części ramion krzyża Szkocji, natomiast w tzw. części swobodnej (powiewającej) – odwrotnie.
Symbolika, za którą można tęsknić lub wypatrywać
⚓️ Ciekawa i wymowna jest symbolika brytyjskiej flagi. Czerwony krzyż św. Jerzego, symbol Anglii, reprezentuje odwagę, biały krzyż św. Andrzeja, symbol Szkocji, symbolizuje mądrość, a czerwony krzyż św. Patryka, symbol Irlandii, reprezentuje sprawiedliwość.
Ech, chcielibyśmy, żeby świat był mądry, sprawiedliwy, a ludzie odważni, prawda?
Symbol w pop-kulturze
🌍Flaga Wielkiej Brytanii jest jednym z najbardziej rozpoznawanych symboli na świecie. Często można ją zobaczyć na różnego rodzaju odzieży, gadżetach czy wystroju wnętrz. Jest też powszechnie używana jako motyw w filmach czy innych produkcjach artystycznych. Jej charakterystyczny wygląd sprawia, że łatwo jest ją zapamiętać i rozpoznać wszędzie tam, gdzie się pojawia.
Flaga brytyjska na innych flagach
Znajdziemy ją również na czterech innych państwowych flagach: Australii, Nowej Zelandii, Fidżi oraz Tuvalu. Jest to efektem ekspansywnej kolonizacji prowadzonej dawniej przez Wielką Brytanię. Nadal ma “pod swoją koroną” wiele odległych terytoriów zamorskich. O tym może napiszę innym razem, bo to też jest ciekawy temat.
0 komentarzy