17 mniej znanych perełek na Wielkiej Turystycznej Mapie Świata (Europa) | TwojeMapy.com | Mapy ozdobne i turystyczne

25% TANIEJ do końca maja (mapy drukowane cyfrowo)

Wspieramy drukarnię cyfrową - nakręćmy im robotę 🙂

17 mniej znanych perełek na Wielkiej Turystycznej Mapie Świata (Europa)

utworzone przez | Kwi 15, 2019 | Perełki na mapach | 0 komentarzy

Obecnie sporą część mojego zawodowego życia spędzam podróżując palcem po mapie oraz wirtualnie w rozmaite zakątki na Ziemi. Projektując mapy wyszukuję atrakcje z danej okolicy, albo najciekawsze atrakcje świata, przeczesując internet na wiele różnych sposobów, aby wychwycić esencję i zaprezentować ją dla Was na mapie.

Tworząc Turystyczną Mapę Świata “odkryłam” wiele miejsc, o których wcześniej nie wiedziałam, a które zrobiły na mnie wrażenie i zaszczepiły chęć zobaczenia ich na żywo.
Ciekawa jestem, czy znacie te miejsca? Może w nich byliście, może chcecie pojechać, a może też Was zaskoczą?

Zacznę od najbliższej okolicy, czyli w tym wpisie ogarniamy tylko Europę 🙂

Oto mój wybór perełek, które znalazły się na Turystycznej Mapie Świata:

A tu jeszcze mapa interaktywna 🙂

17. Dún Aonghasa

16. Eden Project

6. Wapienne klify Étretat

5. Giverny – ogród Claude'a Moneta pod Paryżem

2. Romantyczny Ren i Dolina Mozeli

3. Sylt

4. Wyspa Rugia wraz z Parkiem Narodowym Jasmont

1. Rakotzbrücke

Rejon Haiming-Ochsengarten

14. Droga Transfogaraska

15. Mostar i Wodospady Kravica

13. Matera – miasto wykute w skale

12. Dolina Świątyń w Agrigento

7. Les Calanques

8. Rezerwat przyrody Camargue

9. Bardenas Reales

10. Las Médulas

11. El Rocio

1. Rakotzbrücke (Most Rakoczego)

tuż za naszą zachodnią granicą, a biorąc pod uwagę zdjęcia można się tam poczuć jak w Krainie Elfów.

Ciekawą relację poczytacie na blogu zplecakiem.pl

2. Romantyczny Ren i Dolina Mozeli

Niemcy nie kojarzą nam się raczej z romantyzmem (nie mówię o epoce literackiej), ale wijący się majestatycznie Ren urzeka krajobrazami winnic usianych na wzgórzach, zamkami, pałacami, brukowanymi uliczkami, małymi wytwórniami wina, tawernami. Przepiękny rejon na delektowanie się życiem!

Tę krainę przybliżą Wam blogerzy TasteAway.pl

Rakotzbrücke
Obraz Herbert Aust z Pixabay
SYLT :: Obraz Marco Reichert z Pixabay
Loreley (Romantyczny Ren)
Obraz Gert Spießhofer z Pixabay
Jasmund  :: Obraz O12 z Pixabay

3. Sylt

kolejne nie kojarzące się z Niemcami miejsce. Wyspa, 40-sto kilometrowe szerokie, białe plaże i 600 gatunków motyli! Do tego raj dla psów i ich właścicieli!

Sylt kempingowo i z dziećmi:  bohemianyoungster.pl

4. Wyspa Rugia wraz z Parkiem Narodowym Jasmont

A bliżej naszej granicy, właściwie rzut beretem od Świnoujścia wyspa Rugia wraz z Parkiem Narodowym Jasmont. 50 kilometrów piaszczystych plaż, śnieżnobiałe kredowe klify i kameralne kurorty. Znak rozpoznawczy: ażurowa nadmorska architektura z przełomu XIX i XX wieku oraz plażowe wiklinowe kosze, w których można schronić się od wiatru.

Wyspę przybliża Magda z bloga zgubsietam.pl

5. Giverny – ogród Claude’a Moneta

Teraz coś da miłośników impresjonizmu – Giverny – ogród Claude’a Moneta pod Paryżem – poczujecie się tam, jakbyście przeniknęli do obrazów tego artysty!

Po ogrodzie oprowadza lapetitepolonaise

6. Étretat

O Białych Klifach Dover słyszał chyba każdy, ale Francja też ma swoje białe klify! Na północ od Hawr ciagnie się długie na 100 km pasmo strzelistych, wapiennych klifów Étretat.

Klify i okolice przedstawia blog codzienneprzyjemnosci

Giverny
Obraz Nadrog z Pixabay
Les Calanques
Obraz djedj z Pixabay
Étretat
Obraz 453169 z Pixabay
Camargue
Obraz Christian Klein z Pixabay

7. Fiordy Południa – Les Calanques

na Lazurowym Wybrzeżu to ciągnące się ponad 20 km, aż do Marsylii wysokie klify i wąskie zatoczki z turkusową wodą, które aż się proszą o dłuższe rozkoszowanie się z kajaka i nie tylko!

Różne opcje delektowania się tym miejscem podaje blog kidsandgo.pl

8. Rezerwat przyrody Camargue

Południe Francji ma też specjał dla miłośników safari  – rozlewiska w delcie Rodanu są miejscem zamieszkania stad flamingów, dzikich koni rasy Camargue oraz czarnych byków.

Camargue  przybliża blog lazurowyprzewodnik.pl

9. Bardenas Reales

Jeżeli pociągają Was klimaty Dzikiego Zachodu, Badlands itd, to w Hiszpanii znajdziecie Bardenas Reales, fantazyjnie wyrzeźbione przez wiatr i wodę skały tworzące księżycowy krajobraz.

Krótka nota z kilkoma zdjęciami znajduje się na blogu podrozepohiszpanii

10. Las Médulas

Nieco inny, ale również skalisty krajobraz znajdziemy na północy Hiszpanii, w pobliżu szlaku Santiago de Compostella – Las Médulas, gdzie niegdyś znajdowała się rzymska kopalnia złota.

Szlaki w Las Médulas przewędrowali blogerzy  polaczkropki.pl

Bardenas Reales :: Obraz 3829340 z Pixabay
El Rocio  :: Obraz Gerardo Antonio Romero z Pixabay
Las Médulas :: Obraz António Cascalheira z Pixabay
Dolina Świątyń w Agrigento :: Obraz Pixaline z Pixabay

11. El Rocio

Oglądaliście Zorro? Uliczki pokryte piachem, przy domach i barach drągi do przywiązania konia, bryczki i strojni jeźdźcy… do tego dorzucę przejeżdżający z rzadka samochód unoszący chmurę pyłu za sobą i mamy El Rocio – hiszpańskie miasteczko, w którym nie ma asfaltu, bo jeździ się … konno.

To nietypowe miasteczko i okoliczny Park Narodowy Doñana przybliży blog lubimypodrozowac.com.pl

12.  Dolina Świątyń w Agrigento

Grecja we Włoszech? A konkretnie na Sycylii, w Dolinie Świątyń w Agrigento poczujecie się jakbyście przenieśli się do Grecji, gdyż Sycylia była niegdyś grecką kolonią.

Sporo informacji nie tylko o DolinienŚwiątyń dostarcza zaleznawpodrozy.pl


Turystyczna Mapa Świata beżowa
Turystyczna Mapa Świata akwarelowa

13. Matera

Miasto wykute w skale, w którym Mel Gibson kręcił Pasję? Nie, to nie Jerozolima, tylko Matera w południowych Włoszech. Miasto z poruszającą historią, w którym można bez końca spacerować po kamiennych uliczkach.

Poruszającą historię miasta opisuje martynasoul.com

14. Droga Transfogaraska

Zapewne słyszeliście o Drodze Tolli w Norwegii, ale wg. twórców Top Gear najpiękniejsza droga na świecie jest w Rumunii – to Droga Transfogaraska. Trasa o długości około 90 km w swym najwyższym punkcie sięga wysokości 2034 m n.p.m., a nad nią górują wyższe o 500 m szczyty Karpat.

Co w niej tak urzekającego przeczytacie na blogu naszcalyswiat.pl

Matera :: Obraz Jacques Savoye z Pixabay
Wodospady Kravica koło Mostaru :: Obraz Michal Jarmoluk z Pixabay
Droga Transfogaraska :: Obraz Walter Kärcher z Pixabay
Eden Project :: Obraz Roman Grac z Pixabay

15. Mostar i Wodospady Kravica

O ile słynny most w Mostarze już mi nie raz się pokazywał w różnych relacjach o tyle Wodospady Kravica mnie zaskoczyły. Bardziej znane są – nieco podobne – Wodospady Krka. Jednak jak pisze blog tuitam “W przeciwieństwie do Krka tutaj można podejść bezpośrednio pod wodospady, a nawet po głazach przejść od tyłu strumienia wody. ”

Tutaj cała relacja tuitam.org.pl

16. Eden Project

Być może obiła Wam się o uczy nazwa Eden Project – ogromny ogród botaniczny ulokowany w Kornwalii. “Eden Project to taki raj dla wszystkich, którzy kochają przyrodę, roślinność i kwiaty. Nazywany Ósmym Cudem Świata, mieści się na teremie wielkości 30 boisk piłkarskich. Dwa całkowicie różne ekosystemy zamknięte pod szczelnymi kopułami, przypominającymi ogromne piłki nożne. British Travel Awards uznał to miejsce za najlepszą brytyjską rozrywkę w latach 2011, 2012, 2013, 2014 i 2015.

Wirtualny spacer po ty, niezwykłym ogrodzie botanicznym zapewnia mamaw.uk

17. Dún Aonghasa

Antyczny fort , w połowie pożarty przez ocean, kończący się 100-metrowym klifem, na irlandzkiej wyspie Inishmore należącej do Wysp Aran.

O forcie pisze wrobels.pl


  • 12 mniej znanych perełek na Wielkiej Turystycznej Mapie Świata (Ameryka) - Przeglądam Wielką Turystyczną Mapę Świata w poszukiwaniu miejsc, o których zapewne nie słyszeliście, ale może chcecie poznać. Oto mój wybór perełek, które znalazły się na Wielkiej Turystycznej Mapie Świata.
  • Na północ od Lizbony: Peniche, Wyspa Berlenga, Óbidos, Nazaré - Nie lubię dużych miast. Po trzech dniach pobytu w Lizbonie spakowałam plecak, śpiwór i namiot, i znalazłam dworzec autobusowy. Pierwszym celem był półwysep Peniche, mały klifowy skrawek lądu połączony z kontynentem wąskim przesmykiem. Na tym przesmyku zlokalizowany jest camping i wygląda to jak jedna wielka wydma pomiędzy dwiema plażami.
  • Zakochały się w tych miejscach (60 inspirujących miejsc na mapie świata) - Zapytałam dziewczyn i kobiet z grupy Podróżniczek na FB, czy są takie miejsca na świecie, w których zakochały się od pierwszego wejrzenia. Otrzymałam listę ciekawych miejsc, które zebrałam dla Was na mapie świata. Być może część z nich znacie, inne może staną się inspiracją?
Mapa Polski dla dzieci zestaw edukacyjny taniej

TUTAJ CO TYDZIEŃ

OKAZYJNY PIĄTEK

losowo wybrana mapa w promocyjnej cenie

Raz w roku jedź gdzieś, gdzie nie byłeś nigdy wcześniej.

"Raz w roku jedź gdzieś, gdzie nie byłeś nigdy wcześniej." Dalaj Lama Oj tak! Właściwie dla mnie to stwierdzenie jest tak oczywiste, że nie ma nad czym się rozwodzić… Jednak nie każdy postrzega to podobnie.Po co? Mam już rozpracowaną miejscówkę, wiem, gdzie najlepiej...

Mapa (plan) mieszkania i poszukiwanie skarbów

Nie mam pojęcia, czy skorzystaliście z wyzwania z zabawą kierunkami świata: https://twojemapy.com/dla-dzieci/kierunki-swiata-w-mieszkaniu-wyzwania-geograficzne-do-pobrania/ Jeżeli nie, to teraz czas nadrobić, bo aby móc pobawić się w poszukiwanie skarbów,...

WYSPY EUROPY cz.1: Wolin, Uznam, Rugia, Sylt

Zrobimy teraz w kolejnych artykułach przegląd wysp Europy - po kilka na wpis. Fragment Turystycznej Mapy Europy (wersja beżowa) Coś czuję, że znajdziemy kilka inspiracji na kolejne wyjazdy.Nie aspiruję tutaj, by opisywać miejsca, w których nie byłam. Moim celem jest...

Kierunki świata w mieszkaniu – wyzwania geograficzne do pobrania

Ostatnio ktoś pytał się, czy nie mam jakiś materiałów do nauki geograficznych kierunków świata. No... nie miałam. Ale już są. Czy uznacie to za przydatne? Nie mam pojęcia! Mam nadzieję, ale proszę - dajcie znać. Bardzo chciałabym opracować materiały, które będą tak...

Wyzwanie geograficzne dla 5-7-latków: pliki do pobrania

czyli Geografia Polski dla przedszkolaka. Tydzień kwarantanny za nami. Rodzice uczniów i przedszkolaków oprócz wyzwań zawodowych mają dodatkowy chrzest bojowy  związany z ciągłym przebywaniem dzieci w domu – nie tylko bez szkoły/przedszkola, ale...

Jak powstawała gra planszowa “Boso przez świat”.

Co lubiliście robić jako dzieci? Gdy nikt się Wami nie zajmował, zabawek było mało, telewizji prawie wcale, a czasu pod dostatkiem? Co malowaliście, wymyślaliście, budowaliście? Jakie historie przewijały się przez Wasze głowy? Dlaczego o to pytam? Bo wielu...

Mapka atrakcji okolic Krynicy-Zdrój (Beskid Sądecki) do pobrania

W poprzednich wpisach “Krynica-Zdrój i okolice, czyli co robić w Beskidzie Sądeckim“, “Dwie kolejki w Krynicy-Zdrój: Jaworzyna i Góra Parkowa“, oraz “Krynica Zdrój – Nowy Sącz – wycieczka objazdowa”  omówiliśmy mnóstwo atrakcji w Krynicy-Zdrój i okolicy. Tam...

Krynica Zdrój – Nowy Sącz – wycieczka objazdowa

Zdjęcie główne: Obraz Bronisław Dróżka z Pixabay Informacje uzupełniające do wpisu: https://twojemapy.com/opracowania/oludeniz/turcja-oludeniz-i-fethiye-morze-gory-latanie-plywanie-historia-przygoda-zestawienie-atrakcji/ Co można zobaczyć w okolicach...

Dwie kolejki w Krynicy-Zdrój: Jaworzyna i Góra Parkowa

Zdjęcie główne: noclegi.net.pl Informacje uzupełniające do wpisu: https://twojemapy.com/opracowania/krynica-zdroj/krynica-zdroj-i-okolice-czyli-co-robic-w-beskidzie-sadeckim/ W poprzednim artykule o atrakcjach Krynicy-Zdrój wymieniliśmy kolejki jako atrakcje dla...

Krynica-Zdrój i okolice, czyli co robić w Beskidzie Sądeckim

Wiele osób bardziej niż zagraniczne wojaże ceni sobie spokój Beskidów lub Bieszczad, zabytki, przyrodę, łyk kultury. Tutaj znajdziecie kilka wskazówek, które pomogą Wam ciekawie spędzić czas w Krynicy-Zdrój lub jej okolicy. Rzućcie okiem, bo jest z czego wybierać! Oto...

Agnieszka Rajczak-Kucińska

Agnieszka Rajczak-Kucińska

Autorka map i właścicielka marki TwojeMapy.com

Po wielu latach rysowania map do książek podróżniczych założyła własną markę autorskich map "Twoje Mapy" i od tej pory pomysły na nowe mapy zaczęły się mnożyć w tempie znacznie szybszym niż możliwości realizacji... Łącząc pasję do podróży "palcem po mapie" (i nie tylko oczywiście!) oraz do gier, wraz z pomocą Wojciecha Cejrowskiego stworzyła grę planszową "Boso Przez Świat". W głowie ma już kilka kolejnych projektów 🙂

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Pin It on Pinterest

Share This