12 mniej znanych perełek na Wielkiej Turystycznej Mapie Świata (Ameryka) | TwojeMapy.com | Mapy ozdobne i turystyczne

12 mniej znanych perełek na Wielkiej Turystycznej Mapie Świata (Ameryka)

utworzone przez | sierpień 2, 2019 | Perełki na mapach | 0 komentarzy

Wielka Turystyczna Mapa Świata pokazuje ponad 1000 największych turystycznych atrakcji na świecie. Wśród nich są prawdziwe (prawie) nieodkryte perły.

W artykule “17 mniej znanych perełek na Wielkiej Turystycznej Mapie Świata (Europa)” omówiliśmy już europejskie atrakcje, które nie są powszechnie znane, ale warte uwagi.

Teraz czas na Ameryki

od Ameryki Północnej, przez Amerykę Środkową (też należącą do Północnej), po Amerykę Południową.
Przeglądam Wielką Turystyczną Mapę Świata w poszukiwaniu miejsc, o których zapewne nie słyszeliście, ale może chcecie poznać.

Oto mój wybór perełek, które znalazły się na Wielkiej Turystycznej Mapie Świata (Ameryka Północna):

Turystyczna Mapa Świata wersja tradycyjna

Wielka Turystyczna Mapa Świata (Ameryka Południowa):

Turystyczna Mapa Świata wersja tradycyjna

1. KANADA: Jasper National Park

Te widoki zapewne kojarzycie jeżeli wpadają Wam w oko górskie krajobrazy. To również doskonałe miejsce do obserwacji dzikich zwierząt.
Kilka swoich ulubionych miejsc z Jasper opisują blogerzy z “Just a travel“.

2. USA: Półwysep Olympic na zachód od Seattle

Na Wielkiej Turystycznej Mapie Świata zaznaczony jest tam Park Narodowy Olympic, który obejmuje nie tylko majestatyczne góry wraz z pokrytym lodowcami Mt. Olympus (2427 m n.p.m.), ale nietypowy, bo iglasty, las deszczowy – Hoh Rain Forest, ale o tym za chwilę.

Na półwyspie warto odwiedzić Port Townsend, polecanym w przewodnikach jako miasteczko artystów o wiktoriańskim klimacie.

Kilkanaście mil na zachód, naprzeciw ujścia rzeki Dungeness, plaża wcina się w ocean najdłuższym w Stanach pasmem piachu i kamieni. Wąską na około 15 metrów i długą na niecałe 9 km mierzeję zamieszkuje wiele gatunków ptactwa i zwierząt lądowo-wodnych. Na końcu, na horyzoncie bieleje zgrabny budynek z latarnią morską, niemal wyrastający z wód cieśniny. (dla porównania Mierzeja Helska ma 35 km długości i 100 m w najwęższym miejscu.)

Wnętrze półwyspu to góry Olympic. Łatwo dotrzeć w jego wnętrze drogą z Port Angeles prowadzącą do Hurricane Ridge.

Najdalej na zachód wysunięty przylądek półwyspu Olimpic to Neah Bay w rezerwacie Indian Makah.

Góry półwyspu Olympic zatrzymują większość chmur deszczowych na swoich stokach, co sprawa, że Seattle nie jest AŻ TAK deszczowym miastem jak głosi fama. Za to najbardziej mokrym miejscem jest las rosnący na zachodnich zboczach tych gór – Hoh Rain Forest. Średnie roczne opady deszczu wynoszą tu 370 cm! Drzewa osiągają ogromne rozmiary i pokryte są kożuchem mchów zwieszających się z gałęzi jak podarte łachmany czarownicy. W miękkim świetle chmurnych dni na pewno sprawia to upiorne wrażenie. Akurat w tym deszczowym miejscu trafiłam na słońce.

Jasper National Park
Guadalupe Mountains :: Foto: The Greatest American Road Trip
Hoh Rain Forest
Naica Crystal Caves :: Foto: LuvThat

3. USA: Guadalupe Mountains National Park w Teksasie

Raczej mało znany i omijany region oferuje nie tylko różnorodne góry z przepięknymi widokami na równinę Teksasu, ale też okolice tego parku warte są zobaczenia, o czym poczytacie na blogu Wizja Lokalna.

 A jeżeli chcecie poczytać o górskich szlakach, to znalazłam jedynie materiały po angielsku, np. “Guadalupe Mountains National Park: Stunning Hiking in Texas

4. MEKSYK: Kryształowa Jaskinia w Naica 

Wprawdzie tego miejsca nie da się odwiedzić, ale i tak warto o nim wspomnieć! Odkryta przez przypadek w 2000 roku jaskinia wypełniona jest kryształami długimi na… kilkanaście metrów!
Więcej poczytacie o tym cudzie natury na blogu “Wyprawy marzeń“.

5. MEKSYK: Wyspa Marieta wraz z ukrytą podziemną plażą

“Jest w Meksyku pewna rajska wyspa o niezwykłej i dosłownie bombowej przeszłości. Ten zaciszny raj został utworzony dekady temu, na początku XX wieku, kiedy to służył meksykańskiemu rządowi i wojsku jako poligon, na którym ćwiczono celność pocisków bombowych. Aby dotrzeć do tego raju goście muszą przepłynąć krótkim tunelem, który kończy się zapierającym dech w piersiach i spektakularnym widokiem na rajską plażę.”
czytamy na stronie MezoAmeryka.pl

6. MEKSYK: Las Pozas 

Surrealistyczny ogród ukryty w meksykańskiej dżungli

Niesamowity ogród rzeźb, który Edward James tworzył przez kilkadziesiąt lat.
O tym niezwykłym miejscu poczytacie na Dziwowisku
a więcej zdjęć i nieco informacji praktycznych na “Jedźmy gdzieś

Marietta Island
Foto: Travel + Leisure India
Las Coloradas
Foto: Expert Vagabond
Las Pozas
Foto: hey Bato/Flickr
Latarnia Maracaibo
Foto: artifacting.com

7. MEKSYK: Las Coloradas

“Wielu internautów szczerze wątpi w jej autentyczność. Wielu spośród nich twierdzi, że nie ma prawa istnieć, że jest fikcją lub fotografią mistrzowsko poprawioną w photoshopie, bo taki odcień wody w naturze nie występuje! Różowa laguna w Las Coloradas w Meksyku to autentyczne i jedyne w swoim rodzaju zjawisko” –  przybliża blog 101countriesbefore50.com

8. WENEZUELA: Latarnia Maracaibo

Wprawdzie Wenezuela nie jest obecnie najlepszym celem turystycznym, ale to kolejne miejsce, o którym po prostu trudno nie wspomnieć.

Fenomen przyrodniczy „Latarnia Maracaibo” w okolicach jeziora Maracaibo, gdzie odnotowano największą ilość wyładowań atmosferycznych na kilometr kwadratowy. Mowa o średniej 280 piorunów na godzinę! – pisze Monika Trętowska na blogu TresVodka.com.

9. PERU: Ollantaytambo 

O Machu Picchu słyszał chyba każdy. Ale w okolicy znajdują się inne inkaskie ruiny warte uwagi, co opisuje Emerytka w Podróży.

10. BRAZYLIA: Lençóis Maranhenses

Zdjęcie tego parku narodowego pojawia się na startowej tapecie Windowsa, choć niewielu wie co to za miejsce.

Czy to pustynia, czy wydmy morskie, czy morze wymieszane z pustynią?
To niezwykłe arcydzieło Natury oraz okolice opisuje ciekawie Filipe Morato Gomes na blogu almadeviajante.com

Ollantaytambo :: Foto: Wikivoyage
Lençois Maranhenses :: Foto: Ripio Turismo

11. CHILE: Marmurowe Jaskinie

Patagonia potrafi zachwycać wieloma cudami natury. Najbardziej znane to Los Glacieres z lodowcem Perito Moreno, Fitz Roy, Torres del Paine.

Mniej znane są Cuevas de Mármol – Marmurowe Jaskinie na jeziorze General Carrera.
Zobaczcie na TuITam.org.pl

12.  PANAMA: San Blas

Na koniec powróćmy na Morze Karaibskie by zaczerpnąć nieco “klasycznego” raju, czyli rajskie wyspy San Blas.

“Maleńka wyspa, na której mieszka 20 rodzin. Łącznie jakieś 100 osób. Dzieci codziennie pływają łódkami do szkoły znajdującej się na sąsiedniej wyspie. Palmy, bambusowe chatki, hamaki i powiewające na wietrze pranie. Zero internetu, ciepła woda 2 godziny dziennie, prąd z agregatorów. To nie bajka, ani chwyt marketingowy biura podróży. Takie miejsca istnieją naprawdę.” – pisze Gadulec.me


  • 17 mniej znanych perełek na Wielkiej Turystycznej Mapie Świata (Europa) - Tworząc Wielką Turystyczną Mapę Świata “odkryłam” wiele miejsc, o których wcześniej nie wiedziałam, a które zrobiły na mnie wrażenie i zaszczepiły chęć zobaczenia ich na żywo. Ciekawa jestem, czy znacie te miejsca? Może w nich byliście, może chcecie pojechać, a może też Was zaskoczą?
  • Na północ od Lizbony: Peniche, Wyspa Berlenga, Óbidos, Nazaré - Nie lubię dużych miast. Po trzech dniach pobytu w Lizbonie spakowałam plecak, śpiwór i namiot, i znalazłam dworzec autobusowy. Pierwszym celem był półwysep Peniche, mały klifowy skrawek lądu połączony z kontynentem wąskim przesmykiem. Na tym przesmyku zlokalizowany jest camping i wygląda to jak jedna wielka wydma pomiędzy dwiema plażami.
  • Zakochały się w tych miejscach (60 inspirujących miejsc na mapie świata) - Zapytałam dziewczyn i kobiet z grupy Podróżniczek na FB, czy są takie miejsca na świecie, w których zakochały się od pierwszego wejrzenia. Otrzymałam listę ciekawych miejsc, które zebrałam dla Was na mapie świata. Być może część z nich znacie, inne może staną się inspiracją?

QUIZ

Czy znasz państwa Europy?

PODEJMIJ WYZWANIE

TUTAJ CO TYDZIEŃ

OKAZYJNY PIĄTEK

losowo wybrana mapa w promocyjnej cenie

QUIZ

Czy znasz państwa Europy?

PODEJMIJ WYZWANIE

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

Mapa (plan) mieszkania i poszukiwanie skarbów

Nie mam pojęcia, czy skorzystaliście z wyzwania z zabawą kierunkami świata: https://twojemapy.com/dla-dzieci/kierunki-swiata-w-mieszkaniu-wyzwania-geograficzne-do-pobrania/ Jeżeli nie, to teraz czas nadrobić, bo aby móc pobawić się w poszukiwanie skarbów,...

WYSPY EUROPY cz.1: Wolin, Uznam, Rugia, Sylt

Zrobimy teraz w kolejnych artykułach przegląd wysp Europy - po kilka na wpis. Fragment Turystycznej Mapy Europy (wersja beżowa) Coś czuję, że znajdziemy kilka inspiracji na kolejne wyjazdy.Nie aspiruję tutaj, by opisywać miejsca, w których nie byłam. Moim celem jest...

Wyzwanie geograficzne dla 5-7-latków: pliki do pobrania

czyli Geografia Polski dla przedszkolaka. Tydzień kwarantanny za nami. Rodzice uczniów i przedszkolaków oprócz wyzwań zawodowych mają dodatkowy chrzest bojowy  związany z ciągłym przebywaniem dzieci w domu – nie tylko bez szkoły/przedszkola, ale...

Jak powstawała gra planszowa “Boso przez świat”.

Co lubiliście robić jako dzieci? Gdy nikt się Wami nie zajmował, zabawek było mało, telewizji prawie wcale, a czasu pod dostatkiem? Co malowaliście, wymyślaliście, budowaliście? Jakie historie przewijały się przez Wasze głowy? Dlaczego o to pytam? Bo wielu...

Agnieszka Rajczak-Kucińska

Agnieszka Rajczak-Kucińska

Autorka map i właścicielka marki TwojeMapy.com

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

one × one =

5% zniżki
Brak szczęścia
12% zniżki
Prawie!
10% zniżki
4% zniżki
Bez wygranej
8% zniżki
A było tak blisko...
20% Discount
no prawie!
15%
Daj sobie szansę na wygraną!

Kręcąc kołem fortuny możesz wygrać kupon rabatowy na wszystkie produkty w sklepie TwojeMapy.com

Kupon nie łączy się z innymi kuponami.

Pin It on Pinterest

Share This