Nie mam pojęcia, czy skorzystaliście z wyzwania z zabawą kierunkami świata:
Jeżeli nie, to teraz czas nadrobić, bo aby móc pobawić się w poszukiwanie skarbów, potrzebujecie mapy, nie? (co to za poszukiwanie skarbów bez mapy? do bani!)
Do czego ta zabawa? Yyy… do zabawy?
Ale nie tylko!
UWAGA: nie zrażajcie się długim opisem, to tylko wygląda na czasochłonne. Przygotowanie dziecku zabawy zajmie Wam kilka minut.
Co zyska dziecko?
(oprócz zabawy, która sama w sobie jest dla dziecka zyskiem – proszę rodzice – pamiętajcie o tym, że zabawa to sposób który stworzyła Natura (Bóg, Wszechświat, zależnie jak to zwiecie) aby dzieci nauczyły się tego, co im jest w życiu potrzebne. Bez zaangażowania, entuzjazmu, ciekawości – nie ma żadnej nauki. Jest tylko słynne ZZZ. (kto nie wie co to znaczy? zakładam, że każdy wie 🙂 )
a/ rysowanie planu:
nauka orientacji w przestrzeni, mierzenia odległości, przekładania tego na kartkę z zachowaniem skali, analiza położenia pomieszczeń względem siebie.
b/ wyszukiwanie zaznaczonych punktów:
orientacja w przestrzeni na podstawie planu, odnajdowanie celu na podstawie lakonicznych wskazówek, poszlak. Posługiwanie się kierunkami świata.
Co zyska rodzic?
No najpierw musi poświęcić nieco czasu na umiejscowienie skarbu i przygotowanie wskazówek.
Ale potem jest chwila relaksu i radości z poszukiwań dziecka.
Do dzieła!
1.
Przygotujcie więc plan mieszkania z powyższego wyzwania. Starsze dzieci nich same spróbują go narysować, młodsze będą potrzebowały pomocy.
Kartka, na której rysujecie plan, jest do pobrania w poście KIERUNKI ŚWIATA W MIESZKANIU – wydrukujcie co najmniej dwie takie kartki, gdyż druga będzie potrzebna do zaznaczenia położenie SKARBU!
2.
a/ Wybierz SKARB (skarb ma motywować do zabawy, może to być jakiś smakołyk, albo niewielka nowa zabawka, czy rzecz, której dziecko pragnęło, u nas był to lizak ksylitolowy (dziecko ma 5,5 roku, więc wiele mu do szczęścia nie trzeba 🙂 )
b/ ukryj skarb w miejscu, które można wskazać na planie mieszkania
3.
Zaznacz skarb na pustym szablonie:
weź do rąk zarówno narysowany plan mieszkania, jak też tę drugą kartę z analogicznym szablonem i naniesionymi kierunkami. Połóż te kartki jedna na drugiej, tak by narysowany plan był pod spodem, a czysty szablon na wierzchu. Patrząc pod światło (tak, aby widzieć plan mieszkania prześwitujący z drugiej kartki) zaznacz na pustej kartce punkt, w którym ukryty jest SKARB. Możesz go też lakonicznie opisać.
U nas np. opisem jest „pod piłką”, co tylko wydaje się oczywiste, ale chodziło o piłkę maskotkę bobasa, która leżała w koszyczku z innymi rzeczami. Poza tym zadanie było dla 5,5-letniego dziecka 🙂

4.
Teraz złóż kartę z kropką wskazującą SKARB i schowaj do jakiejś książki. Książkę odłóż na miejsce.
5.
Wydrukujcie też tę kartkę:
Potnijcie i wpiszcie poszlaki pozwalające znaleźć książkę, której użyliście do schowania „kropki”.

Postarajcie się przy tym użyć kierunków świata, np. do wskazania półki.
Dostosujcie trudność do poziomu dziecka. Dla starszych dzieci zamiast tytułu może być opis zawartości: np. w książce znajdują się informacje o Tadż Mahal. Dobrze jest wybrać książkę, która może dziecko zainteresować sama w sobie. Może zacznie ją potem przeglądać? Kto wie? 🙂
6.
Teraz trzeba ukryć poszlaki. Powkładajcie te kartki w różne miejsca w mieszkaniu, tak by nie były one widoczne od razu, ale gdy się stoi gdzieś blisko, żeby je było widać (wystający kawałek).
Na planie mieszkania zaznaczcie te punkty:

7.
Teraz dajcie plan z zaznaczonymi punktami dziecku,
informując, że oto jest mapa poszlak / wskazówek. W zaznaczonych miejscach znajdzie wskazówki (kartki), które zebrane razem wskażą ostateczny punkt na mapie, gdzie jest schowany skarb.
Gdy znajdzie książkę z kropą, możecie podpowiedzieć, że należy nałożyć te dwie kartki na siebie, aby na planie odczytać odpowiedni punkt na mapie.
Powodzenia!
Dajcie znać, jak Wam poszła zabawa!
0 komentarzy